Forskningens Døgn: Fra tekst til video med AI-avatarer – hvad kan det bruges til på arbejdspladsen?
Fra tekst til video med AI-avatarer – hvad kan det bruges til på arbejdspladsen?
Kom og vær med, når vi ser nærmere på en ny teknologi, der kan omdanne tekst til video ved hjælp af en digital “person” (en AI-avatar), som præsenterer indholdet.
Du bliver klogere på, hvordan skriftligt materiale kan omdannes til målrettede og fleksible mikrovideoer, så kompleks info bliver mere tilgængelig og spiselig.
Hør hvordan professionelle praktikere på tværs af brancher oplever potentialer og begrænsninger ved tekst-til-video-teknologi og AI-avatarer i deres daglige arbejde og i professionsrettet efter- og videreuddannelse.
Teknologien udvikler sig hurtigt og gør det lettere at lave videoer end før. Tidligere krævede det både tid og mange ressourcer at filme og redigere videoer. Nu kan man i stedet tage en tekst og få den lavet om til en video helt uden kamera og optagelser.
For eksempel kan man omdanne eksisterende tekster til korte videoer, som er nemme at forstå. Videoerne kan tilpasses forskellige målgrupper og hurtigt ændres, hvis der kommer nye regler eller arbejdsgange.
Du får konkrete eksempler fra arbejdspladser og bliver klogere på, om teknologien kan være relevant for dig og din hverdag.
Tilmelding og praktisk:
Webinaret er arrangeret af Erhvervsakademi Dania og foregår online. Det er gratis og åbent for alle.
Du skal tilmelde dig på mail: abo@eadania.dk, og du finder webinaret via dette link.