Del siden
 
       
 
 

Uddannelsesudvalg

Erhvervsakademi Dania har nedsat 12 uddannelsesudvalg, der rådgiver ledelsen om uddannelserne.

Uddannelsesudvalgene har følgende opgaver:

  • Uddannelsens profil og indhold
  • Samarbejde mellem uddannelsen og erhvervslivet
  • Uddannelsens relevans i forhold til udviklingen i erhvervslivet
  • Uddannelsens studieordning
  • Kvalitetsudvikling og kvalitetssikring af uddannelsen
  • Andre forhold af betydning for uddannelsen
 

Uddannelsesudvalgene arbejder efter en forretningsorden.

Danias 12 uddannelsesudvalg for:

  • Administrationsøkonom
    • Hans Christian Fløe HK Stat

    • Marianne Køpke HK Kommunal

    • Carsten Tinggaard Nielsen Region Midtjylland

    • Diana Vig Lehmann Personale og organisation, Viborg Kommune

    • Karl Tholstrup Samson Agro A/S

    • Mette Krogh Tømrerfirmaet Jørgen Sørensen

    • Anita Thøgersen Mercantec, Viborg

    • Helle Sofie Smilov Møller Dimittend, Erhvervsakademi Dania

    • Mette Bigum Dimittend

    • Louise Genefke Campuschef Erhvervsakademi Dania, Viborg

    • Annette Poulsen Campuschef Erhvervsakademi Dania, Horsens

    • Mette Petersen Medarbejderrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Viborg

    • Pia Vendelbo Medarbejderrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Viborg

    • Jørgen Kløve Medarbejderrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Horsens

    • Susanne Mortensen Studenterrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Viborg

    • Sara Noer Studenterrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Horsens

  • Autoteknolog
    • Jens Ole M. Olsen, TL Midt Vest
    • Jan Færch, Pedersen & Nielsen, Randers
    • Kim Bjørndal Børsting, Mercantec, Viborg
    • John Hansen, Mercantec, Viborg
    • Lars Villadsen, Sølvsten Biler, Viborg
    • Vakant, Dimittend
    • Claus Bang Olsen, studieleder og koordinator for autoteknolog Erhvervsakademi Dania, Viborg
    • Mette Petersen, Studieleder Erhvervsakademi Dania, Viborg
    • Christa Larsen, Medarbejderrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Viborg
    • Mikael L. Nielsen, Medarbejderrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Viborg
    • Vakant, Studenterrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Viborg
    • Jan Handler Schmidt, Studenterrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Viborg
  • Datamatiker og multimediedesigner
    • Jens Enevold Kristensen, Randers Erhverv
    • Alex Porsborg, Viden Djurs og bestyrelsesmedlem i IT-forum
    • Lene Helbo Bachmann, Erhvervskonsulent, Norddjurs Kommune
    • Pia Fabrin, Sekretariatet for Regional Udvikling, Viborg
    • Uffe Kjærulff, Aalborg Universitet, Institut for Datalogi
    • Thomas Thykjær, PROSA / VIA Center for Undervisningsmidler, Silkeborg
    • Jeppe Engell, HK/Samdata
    • Jonatan Yde, Campuschef Erhvervsakademi Dania, Grenaa
    • Ove Thomsen, Medarbejderrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Skive
    • Palle Ehmsen, Medarbejderrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Grenaa
    • Michel Leif Hansen, Studenterrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Grenaa
    • Andreas Larsen, Studenterrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Skive
  • Energiteknolog, el-installatør, VVS-installatør, energiteknologi, el-installation og VVS-installation
    • Peter Rosendahl Jensen, Dansk EL-forbund
    • Hans Christian Lund, Dansk Metal
    • Peter Benjaminsen, TL Østjylland
    • Michael Hemicke, EL:CON
    • Ole Bjerregaard, Elogic A/S
    • Jesper Hemdorff Belling, Energi- og Bygningsrådgivning A/S
    • Andreas Schou, Bravida
    • Stig Ilkrone, Studieleder Erhvervsakademi Dania, Randers
    • Niels Vincentz, medarbejderrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Randers
    • Ole Haugaard Jørgensen, medarbejderrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Randers
    • Frederik Bundgaard Bjørn, medarbejderrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Randers
    • Iben Maria Wraa Arnholm, medarbejderrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Randers
    • Yonas Jameel Abdulaziz Ali Abdulameer Lyhne Meshaima, Studenterrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Randers
    • Michael Bjerregaard Christensen, Studenterrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Randers
    • Esben Vestergaard Rasmussen, Studenterrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Randers
  • Finansøkonom
    • Carsten Brandt Andersen, Jutlander Bank
    • Gitte T. Laursen, Dansk Ejendomsmæglerforening
    • Henriette Nissen, Midt Factoring
    • Jan Carøe Sørensen, Beierholm
    • Jacob Egholm Lorenzen, HK Østjylland
    • Anne-Mette Stender, Home
    • Morten Bak Dyrby, Danske Bank
    • Dorte Ostenfeldt, Jyske Bank
    • Marianne Søndergaard Herslund, Jyske Bank – dimittend
    • Lasse Klitgaard, Dimittend
    • Jens Peter Dahlgaard, Campuschef Erhvervsakademi Dania, Hobro
    • Flemming Glud Hansen, Campuschef Erhvervsakademi Dania, Silkeborg
    • Kasper Lykkegaard Andersen, Medarbejderrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Hobro
    • Charlotte Nysom, Medarbejderrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Silkeborg
    • Maria Smed Kristensen, Studenterrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Silkeborg
    • Nikita Damborg, Studenterrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Hobro
  • Handelsøkonom
    • Niels Thomsen, Lund-Stougaard ApS
    • Jens Enevold Kristensen, Erhverv Randers
    • Lene Andreasen, Procudan A/S
    • Sanne Laumann Langdahl Laugesen, Airmaster og dimittend
    • Thomas Henneberg, MC Emballager AS/ Hinnerup og dimittend
    • Irene Ryssel, UN Mobilkraner
    • Annette Poulsen, Campuschef Erhvervsakademi Dania, Horsens
    • Anders Peder Lysholm Hansen, medarbejderrepræsentant Erhvervsakademi Dania
    • Jørgen Tipsmark, Medarbejderrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Silkeborg
  • IT teknolog
    • Jakob Albertsen, Level Rewind, Viborg
    • Jens Gammelgaard, Optimon, Risskov 
    • Anders Kaag, IT Relation
    • John Hansen, Mercantec, Viborg
    • Torben Palle Nielsen, Mercantec, Viborg
    • Claus Bang Olsen, Campuschef Erhvervsakademi Dania, Viborg
    • Kurt Stæcker Jensen, Studiekoordinator Erhvervsakademi Dania, Viborg
    • Kaj Richard Nielsen, Medarbejderrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Viborg
    • Piotr Rajewicz, Studenterrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Viborg
  • Logistikøkonom
    • Jørgen Vittrup, Mariagerfjord Erhvervsråd
    • Jesper Tougaard, Vestas, Aarhus
    • Stine Just Nørgaard, BN Skilt, dimittend
    • Henrik Lykke Straarup, SmartLog
    • Mads Bossow Andersen, Skive Køletransport, dimittend
    • Christian Damborg Knudsen, HK
    • Jens Peter Dahlgaard, Campuschef Erhvervsakademi Dania, Hobro
    • Sonja Juhl Madsen, Medarbejderrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Hobro
    • Daniel Sletting Schultz, Studenterrepræsentant
  • Markedsføringsøkonom
    • Torsten Westh, Erhverv Randers
    • Morten Vammen, Classic Part Passion
    • Peter Mygind Thomsen, Business Danmark
    • Inger Stranddorf, HK Privat, HK/Midtvest
    • Merete Andersen, Bent Brandt (repræsentant for Dansk Erhverv)
    • Anne Olesen, Freeway, Viborg
    • Lise Korsgaard, Subziter.dk / Milivica / BizzUp
    • Jonas Løgstrup Hansen, Svend Hoyer A/S
    • Mette Gebert Sutherland, uddannelseschef Erhvervsakademi Dania, Randers
    • Mette Petersen, campuschef Erhvervsakademi Dania Viborg
    • Marianne Aardalsbakke, studiekoordinator Erhvervsakademi Dania, Viborg
    • Lotte Buchbjerg Petersen, adjunkt Erhvervsakademi Dania, Randers
    • Pernille Lindkvist Malloul, chefkonsulent Dania Erhverv
    • Janus Ellegaard Larsen, studerende Viborg
    • Jeppe Skjøtt Olesen, studerende Randers
    • Tinne Bering, Indehaver, eNavigate
  • Optometri
    • Per Michael Larsen, Danmarks Optikerforening
    • Hans Bleshøy, Danmarks Optikerforening
    • Anette Pedersen, Serviceforbundet, Ur og Optik
    • Jesper Breinholt Nørgaard Kristensen, Serviceforbundet, Ur og Optik
    • Jonna Frølich, VIA University College
    • Jesper Østergaard Hjortdal, Aarhus Universitet
    • Ole Ravn, Studieleder Erhvervsakademi Dania, Randers
    • Ivan Nisted, Medarbejderrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Randers
    • Ulla Bak, Medarbejderrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Randers
    • Mark Strands Sørensen, Studenterrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Randers
    • Sara Green, Studenterrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Randers
  • Produktionsteknolog og automationsteknolog, Randers og AU i Automation og drift
    • Michael R. L. Kristensen, IDSC – dimittend produktionsteknolog
    • Steffan Holm Cidlik, Dimittend automationsteknolog
    • Lasse Lildal Jørgensen, AMT, Gram Equipment A/S, dimittend automationsteknolog
    • Brian Søstrøm Hansen, Søstrøm A/S – repræsentant for Smedemesterforeningen
    • Jan Nørgaard,  TEKNIQ
    • Ole Bjerregaard, Elogic A/S
    • Dorthe Hindborg, Teknisk Landsforbund / TL Østjylland
    • Jens Enevold Kristensen, Erhverv Randers
    • Helle Wivel, Ingeniørhøjskolen, Aarhus Universitet
    • Bent Oppelstrup, Tradium
    • Stig Illkrone, Studieleder Erhvervsakademi Dania, Randers
    • Sussi Hørup, Medarbejderrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Skive
    • Laurids Dam, Medarbejderrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Randers
    • Lars Dam, Medarbejderrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Randers
    • Vakant, Studenterrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Randers
    • Peter Feldbæk, Studenterrepræsentant, produktionsteknolog Erhvervsakademi Dania, Randers
  • Produktionsteknolog Skive og AU i Innovation, produkt og produktion

    Tom Kjælder, AC Hydraulic A/S

    Flemming H. Lind, NG Metal

    Nils Hundevad Knudsen, Magnus Olesen A/S

    Uffe Odgaard, Skov A/S

    Kristian Falshøj Pedersen, Bila A/S

    Gregers Frederiksen, Salling Entreprenørfirma

    Jacob Berg Nielsen, Kyocera Unimerco Tooling A/S

    Claus Hansen, Skive Vand – repræsentant TL MidtVest, Herning

    Jens Chr. Pedersen, Skive Tekniske Skole

    Helle Wivel, Ingeniørhøjskolen, Aarhus Universitet

    Stig Illkrone, Studieleder Erhvervsakademi Dania, Randers

    Sussi Hørup, Medarbejderrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Skive

    Frederik Bundgaard Bjørn, Medarbejderrepræsentant Dania Erhverv

    Iben Maria Wraa Arnholm, Medarbejderrepræsentant, Erhvervsakademi Dania, Randers

    Jesper Storgaard, Dimittend, Priess, Vinderup

    Leif Steen Hansen, Studenterrepræsentant, Erhvervsakademi Dania, Skive

    Monika Maria Jedrejowska Thing, Studenterrepræsentant, Erhvervsakademi Dania, Skive

     

  • Serviceøkonom, International Hospitality Management og Center for Turisme og Oplevelser
    • Anne Mette Knattrup, Visit Randers (repræsentant for Dansk Turismefremme)

    • Nina Carlslund, Scandic Aarhus City (repræsentant for Dansk Erhverv)

    • Inger Toft Stranddorf, HK Privat/HK Midtvest

    • Susanne Eriksen, Montra Hotel Sabro Kro (repræsentant for Horesta)

    • Lars Hamann, Museum Jorn

    • Pennie F. Henriksen, Dansk Kyst- og Naturturisme

    • Line Mosfelt, Dimittend, Jelling  Musikfestival'

    • Inge Gade Pinnerup, Dimittend, serviceøkonomuddannelsen

    • Lasse Karlberg, Studieleder Erhvervsakademi Dania, Randers

    • Björn Marleir Sigurjónsson, Medarbejderrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Skive

    • Thomas Mohr Rasmussen, Medarbejderrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Randers

    • Vakant, Studenterrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Skive

    • Vakant, Studenterrepræsentant Erhvervsakademi Dania, Randers

Hjalp denne side dig?